Jak wyczyścić uszy psu? - Studio 4DOGS

Jak czyścić psu uszy? Przede wszystkim tak, aby go nie stresować. Zabieg czyszczenia uszu psa to nie fanaberia, ale ważna czynność higieniczna. Niestety początkujący właściciele mogą mieć z tym problem. Kiedy przyjdziesz do mojego salonu ze swoim pupilem, nie tylko go wykąpię i ostrzygę, ale zabiorę się także za czyszczenie psich uszu.

Czyszczenie uszu psa - dlaczego jest takie ważne?

Psie uszy różnią się od uszu człowieka. Przede wszystkim u psa zewnętrzny kanał słuchowy ma kształt litery "L". Jego początkowa część skierowana jest ku dołowi, a następnie przechodzi pod kątem prostym w stronę czaszki. Tam kończy się bębenkiem. Warto czyścić psie uszy, ponieważ na dnie kanału słuchowego może gromadzić się woskowina, która nie usuwa się samoistnie. Ciepło i wilgoć mogą doprowadzić do jej maceracji, a to z kolei skutkuje zapaleniem ucha środkowego.

Oczywiście nie wszystkie psy są tak samo narażone na infekcje uszu. Rasy z opadającymi uszami takie jak: cocker-spaniel, basset, labrador, golden retreiver, są bardziej podatne na macerację woskowiny.

Zapalenie ucha u psa to poważny problem, który nierzadko wymaga interwencji u weterynarza. Częstym objawem infekcji jest nieprzyjemny zapach z uszu. Ponadto jeśli zaobserwowałeś, że Twój pupil nadmiernie drapie się po uszach i potrząsa głową, najpewniej trzeba zabrać się do ich czyszczenia.

Jak czyścić uszy psu?

Czyszczenie uszu psa wymaga wprawnej ręki. Jeśli jesteś początkującym właścicielem, nie przejmuj się, z czasem wszystkiego się nauczysz. Zawsze też możesz poradzić się mnie, jak pielęgnować uszy psa, a ja chętnie Ci doradzę. Już wiesz, że niektóre rasy są bardziej narażone na zapalenie ucha. Nie oznacza to jednak, że jeśli posiadasz psa innej rasy, możesz zaniedbywać higienę swojego pupila.

Psich uszu jednak nie powinno się czyścić zbyt często. Może to bowiem prowadzić do nawracających infekcji. Kiedy i jak zatem czyścić uszy psa?

Wtedy, kiedy uszy Twojego pupila są brudne, wyczyść je raz na dwa tygodnie. Przyda się gaza nasączona roztworem soli fizjologicznej, oliwka dla dzieci lub preparat do czyszczenia uszu psa.

Jeśli używasz środka do czyszczenia psich uszu, nie dotykaj jego końcówką ucha. Może to spowodować zanieczyszczenie jej bakteriami. Wprowadź kilka kropel płynu do małżowiny i lekko pomasuj podstawę ucha. To pomoże usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia uszu?

Niełatwo jest przyzwyczaić psa do pielęgnacji uszu. Aby nie stresować swojego pupila, zapewnij mu spokojną atmosferę i miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie. W przypadku szczeniaka warto od razu nauczyć go, że dotyk jest czymś normalnym. Wtedy też Twój czworonożny przyjaciel będzie spokojniejszy podczas wizyt u weterynarza czy groomera.

Co zrobić, kiedy chcesz zajrzeć swojemu pupilowi do ucha? Musisz mieć przygotowane psie smakołyki lub ulubioną zabawkę. Możesz delikatnie dotykać psich uszu i wykonywać takie ruchy, jakbyś je czyścił. Podczas tej czynności obserwuj reakcje zwierzęcia. Przerwij tę "zabawę" kiedy zauważysz jakikolwiek dyskomfort psa. Dobrze. Twój pies przywykł już do tego, że dotykasz jego uszu. Co dalej? Spróbuj wyczyścić mu uszy, delikatnie przecierając je wacikiem nasączonym przeznaczonym do tego celu preparatem. Nie wykonuj jednak całego pełnego zabiegu pielęgnacyjnego. Samo przetarcie uszu wystarczy.

Za każdym razem, kiedy czyścisz psu uszy, nagradzaj go. Niech ta czynność kojarzy mu się z czymś przyjemnym. Najlepiej też wszelkiego rodzaju zabiegi wykonywać, kiedy pies jest zrelaksowany (na przykład po spacerze).

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, z uszami Twojego pupila dzieje się coś złego. Co powinno Cię zaniepokoić? Na pewno takie objawy jak:

trzepanie uszami,
przechylanie głowy na bok,
skomlenie podczas drapania ucha,
nieprzyjemny zapach z uszu,
zaczerwienienie uszu i ich obrzęk,
nienaturalnie ciepłe w dotyku uszy.


Nauczę Cię pielęgnować uszy Twojego pupila. Wiem, jak ważna jest ich higiena i dlatego zależy mi, abyś sam potrafił je czyścić. Dbaj o swojego psa - kąpiele i strzyżenie to nie wszystko. Liczy się nie tylko, aby miał modną fryzurę, ale także to, aby był zdrowy.

Zadzwoń i umów wizytę 

O mnie

Zapraszam wszystkich właścicieli czworonogów do salonu groomerskiego w Wyszkowie. Salon mieści się blisko parku, dlatego właściciele mogą umilić sobie czekanie podczas wykonywania usługi wybierając się na spacer po malowniczej okolicy.
Jako profesjonalny psi fryzjer cały czas poszukuję nowych informacji i pilnie śledzę aktualne trendy w stylizacji psów.
Specjalizuję się w cięciu komercyjnym, ale również wiele przyjemności sprawia mi trymowanie.
Szczęśliwy pies i zadowolony właściciel to dla mnie największa nagroda za trud włożony w pielęgnację

Galeria zdjęć naszych klientów 

Zadzwoń i umów wizytę 

Cennik

Poniższe ceny są cenami podstawowymi. W cenę każdej z poniższych usług wchodzą takie zabiegi jak:

-wstępne rozczesywanie,

-kąpiel

-pielęgnacja odpowiednia do struktury szaty

-obcinanie pazurków

-depilacja włosów z kanałów słuchowych

W przypadku mocno skołtunionego włosa, psa agresywnego bądź utrudniającego wykonanie usługi co wpływa na wydłużenie czasu pracy groomera - doliczana jest opłata +50% do ceny podstawowej.

Strzyżenie

York

90 zł

Maltańczyk

90 zł

Shih Tzu

100 zł

Pekińczyk

100 zł

West Highland White Terrier

120 zł

Cocker Spaniel Angielski

130 zł

Pudel miniatura

140 zł

Bichon Frise

150 zł

Pozostałe usługi

Trymowanie

80zł/godzina

Wyczesywanie,
Rozkołtunianie

60zł/godzina

Pielęgnacja psów dużych ras typu:
Golden Retriever, Labrador, Owczarki

100zł/godzina

Psy agresywne lub utrudniające wykonanie usługi 

+50% do ceny

Moje certyfikaty

Zadzwoń i umów wizytę 
Jak się z nami skontaktować?
Adres:

07-200 Wyszków
Ignacego Daszyńskiego 5

Telefon:

+48 516 039 349

Email:

monika.g15@wp.pl

Zadzwoń i umów wizytę 
Brok, Legionowo, Łochów, Ostrów mazowiecka, Pułtusk, Radzymin, Sadowne, Serock, Somianka, Węgrów